środa, 15 kwietnia 2015

Podstawy pielęgnacji włosów.


W dzisiejszym poście postarałam się zebrać najważniejsze informacje dotyczące codziennej pielęgnacji włosów. Być może pozoru są to dość oczywiste rady, jednak z doświadczenia wiem, że najciemniej jest pod latarnią, a tego typu drobne zmiany, które rozpoczniemy tak na prawdę od zmiany podejścia do pewnych kwestii z włosami związanych, mogą zdziałać cuda.




Częstotliwość mycia

Włosów nie należy myć codziennie. Róbmy to najczęściej co drugi dzień, gdyż przy zbyt częstym myciu wysusza się skórę głowy i możemy nabawić się łupieżu oraz przesuszyć swoje włosy. Pewnie większość z was teraz myśli „ale jak to?”, ja też jeszcze niedawno nie wyobrażałam sobie wyjścia z domu bez porannego mycia włosów. Moja siostra, a zarazem fryzjerka suszyła mi o to głowę od dawna, aż w końcu udało jej się mnie przekonać i robię to teraz co drugi dzień.  Co ciekawe włosy praktycznie przestały się przetłuszczać, a ja w co drugi poranek mogę chwilę dłużej pospać przed pracą. Także nie warto się zapierać, spróbujcie na własnej skórze, a wasze włosy wam za to z pewnością podziękują.


Wybór szamponu

Podstawowym kryterium niech będzie dla was skład szamponu, wybierajmy te, które nie mają w nim silikonów, gdyż oblepiają one z wierzchu włos m.in. uniemożliwiając działanie odżywkom. Przy przejściu z szamponu z silikonami w składzie na taki bez możemy mieć początkowo wrażenie, że włosy są bardziej zniszczone, jednak jest to jedynie efekt zdjęcia z nich warstwy silikonu i przy dobrej pielęgnacji po pewnym czasie nasze włosy będą znowu wyglądały pięknie, jednak nie będzie to złudne piękno zawdzięczane silikonowej „zbroi”, a wynikające z posiadania włosów prawdziwie zdrowych. Wybierajcie więc kosmetyki z jak najkrótszym składem, lepsze będą także te „przezroczyste” od tych o perłowej konsystencji gdyż zawierają mniej silikonów i substancji szkodliwych dla naszych włosów.
Kolejna sprawa to wskazówki dotyczące przeznaczenia danego szamponu. Warto się nimi kierować, wybierając np. szampon do włosów farbowanych, kiedy mamy włosy po koloryzacji. Szampony przeciwłupieżowe działają tylko doraźnie, prawdziwym rozwiązaniem problemu będzie odpowiednie nawilżenie skóry głowy. W celu pozbycia się łupieżu najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednie środki w aptece, farmaceuta z pewnością zaproponuje wam coś odpowiedniego.
Ostatnią kwestią jest przestroga- broń boże nie kupujcie szamponów z odżywką, tzw.  „2 w 1”! Zawierają one dużo silikonów i obciążają włosy nimi, zamiast dobrze je oczyścić (co jest przecież celem ich mycia).


Odżywki

Zasada wyboru co do składu jest taka sama jak przy szamponach- im krótszy tym lepiej i byle bez silikonów. Odżywki dobieramy w zależności od potrzeb, zawsze sprawdzająca się zasada to: do puszących się włosów wybierajmy mocno nawilżające, do cienkich i delikatnych nie wybierajmy odżywek intensywnie regenerujących bo istnieje ryzyko obciążenia włosa i sprawienia wrażenia „oklapłej” fryzury, natomiast do włosów farbowanych warto stosować odżywki i szampony do nich przeznaczone gdyż podtrzymują one nasz kolor, pozwolą mu być dłużej świeżym.
Odżywkę powinniśmy stosować po każdym myciu włosów. Najlepiej używać te „do spłukiwania”, a jeśli zależy nam na czasie to możemy śmiało sięgnąć po odżywki w spreju i wtedy otrzymujemy szybki efekt bez spłukiwania.


Olejki na końcówki

Często słyszę od koleżanek, że używają na końcówki swoich włosów jedwabiu. Nie róbmy tego swoim włosom! Jedwab do włosów jest na bazie silikonu więc zatyka pory włosa zamiast wniknąć w jego strukturę i go odżywić, w dodatku silnie uzależnia włosy przez co gdy przestajemy go używać włosy początkowo są w kiepskiej kondycji.
Polecam za to wszelkiego rodzaju olejki. Zawsze świetnie się sprawdzi arganowy, makadamia czy kokosowy, w drogeriach są dostępne również rozmaite mieszanki tych olejów. Nie należy się zniechęcać jeśli po pierwszym produkcie z olejkiem arganowym nie zobaczymy poprawy kondycji włosów, obecnie wielu producentów posiada w swojej ofercie tego typu olejki i musimy uważnie wybierać aby trafić na naprawdę dobry. Poznamy taki po tym, że będzie od stosunkowo gęsty i co za tym idzie wydajniejszy. Olejek wcieramy od połowy długości włosa po każdym myciu na osuszone ręcznikiem, lekko wilgotne włosy, bądź w celu ujarzmienia mocno puszących się włosów- na suche.


Maski regenerujące

Zasada co do silikonów w składzie jest ta sama co do wszystkich pozostałych kosmetyków. Maski stosujemy minimum raz w tygodniu, zgodnie z zaleceniami producenta. Należy mieć na uwadze, że lepsze będą te, które producent zaleca dłużej trzymać na włosach, gdyż te co maja nam pomóc w dwie minuty zwyczajnie nie dadzą rady tego zrobić bez dużej ilości silikonu. Maski wybierajmy intensywnie regenerujące i nawilżające przy każdym rodzaju włosów, gdyż przy stosowaniu raz w tygodniu nie ryzykujemy, że obciąży nam ona włosy.


Olejowanie włosów

Olejowanie włosów zapewnia nam ich nawilżenie, najlepiej się tu sprawdzi olej kokosowy i oliwa z oliwek, a na wypadające włosy olej rycynowy. Olejowanie włosów robimy w zależności od potrzeb: raz w tygodniu lub co drugi tydzień. Śmiało można trzymać wtedy olej na włosach nawet przez całą noc, a rano zwyczajnie zmyć go z nich. Włosy po takim zabiegu będą z całą pewnością odżywione i lśniące.


Suszenie

Włosy po myciu osuszamy delikatnie ręcznikiem, wyciskając z nich wodę. Kategorycznie nie wolno trzeć ręcznikiem o włosy gdyż w ten sposób łamiemy je sobie. Jeśli używamy suszarki to nigdy na najwyższej temperaturze i zawsze suszymy z włosem, a nie pod włos. Kiedy suszymy pod włos zadzierają się łuski włosów, co może nieodwracalnie zniszczyć ich strukturę i jedynym ratunkiem będzie ich ścięcie.


Podcinanie

Te z nas, które mają długie włosy powinny je podcinać co najmniej co 3 miesiące, dziewczyny z krótkimi włosami,  jeśli chcą podtrzymać fryzurę, najlepiej co miesiąc. Jest to ważne ponieważ nawet jeśli będziesz się stosować do wszystkich wyżej opisanych zaleceń to nie unikniesz mechanicznego łamania się włosów i rozdwajania końcówek np. przez ocieranie się włosów o ubrania czy o poduszkę w nocy. Rozdwojone i połamane końcówki bardziej się puszą i są mniej podatne na układanie gdyż mają pozadzierane łuski, co sprawia, że łatwiej chłoną i oddają wilgoć, a naszą fryzurę trudniej utrzymać. Włosy niepodcinane wykruszają się i dlatego możemy mieć wrażenie, że nam nie rosną kiedy są już długie. Naprawdę warto robić to regularnie, gdyż kiedy mamy całkowicie zdrowe włosy wystarczy je podciąć jedynie 0,5-1 cm raz na trzy miesiące i wtedy dopiero możemy obserwować jak szybko potrafią rosnąć. Warto więc dbać o nie, nie zapuszczając ich na siłę i  absolutnie nie unikać wizyt u fryzjera.


Nawodnienie organizmu

Nie należy zapominać, że jesteśmy tym co jemy i wiele zmian powinno zaczynać się od środka. Jeśli nasz organizm jest dobrze nawodniony to włosy mają skąd czerpać wodę i tylko na tym zyskają. Pijmy więc co najmniej 2 litry wody dziennie.



Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu żadna z was nie będzie już popełniała podstawowych błędów w pielęgnacji włosów i dzięki wprowadzeniu tych kilku prostych zasad do codziennej pielęgnacji  odczujecie szybko zmiany na lepsze.  Jeśli waszym zdaniem zapomniałam o czymś ważnym, o czym warto wspomnieć, piszcie w komentarzach.


A dziś niech każda z nas zacznie od krótkiego rachunku sumienia- kiedy ostatni raz byłaś u fryzjera? Dawniej niż 3 miesiące temu? No to chwytaj prędko za telefon i umawiaj się na wizytę!

8 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. Dzięki Asiulex! ;) Mamy nadzieję, że rady tu zebrane się przydadzą :)

      Usuń
  2. Z wlosami zawsze problem - sa albo ze ich nie ma ! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wczoraj fryzjerka ścięła mi wszystkie wysuszone włosy - zostałam z garnkiem na głowie :) Ale post super, jak troszkę odrosną, będę się stosować do Waszych rad! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy! Krótka fryzurka jest rozwiązaniem w sam raz na nadchodzące lato ;) No i takie włosy też warto odpowiednio nawilżać zawczasu ;)

      Usuń
  4. świetna inicjatywa, świetny blog. Pozdrawiam, Kasia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo nas to cieszy, Kasiu. również pozdrawiamy ;)

      Usuń